A laser beam travels through optical elements, it is dispersed by a prism into three colors.

Ultrafast Soft


2017.02.05

J. Sczepanek, T. Kardaś, Y. Stepanenko i C. Radzewicz

Nieliniowy obrót polaryzacji w światłowodzie utrzymującym polaryzację

Ewolucja stanu polaryzacji w światłowodzie utrzymującym polaryzację? Brzmi dziwnie. Choć przecież światłowody utrzymujące polaryzację (PM) są światłowodami dwójłomnymi. Każdy stan polaryzacji wchodzący do światłowodu PM rozdziela się na dwie fale o różnych prędkościach. Tak zwaną falę "szybką" i falę "wolną". Na wyjściu ze światłowodu fale te interferują i dają zupełnie nowy stan polaryzacji. Jest to liniowa (nie zależna od natężenia światła) cecha tych światłowodów. Co jest wiec nowego w naszej pracy? Cóż w naszym laboratorium zajmujemy się ultrakrótkimi impulsami światła o ekstremalnych natężeniach szczytowych światła. Impulsy takie zaburzają ośrodek i poprzez ośrodek mogą na siebie wpływać. To oddziaływanie pozwala dalej zmieniać stan polaryzacji.

W naszym projekcie wyeliminowaliśmy efekt liniowej zmiany poprzez użycie kilku kawałków światłowodów PM, obróconych względem siebie o 90 stopni. Dzięki temu fale "szybkie" i "wolne" zamieniają się w kolejnych segmentach rolami i całkowity efekt liniowy zostaje zniesiony. Dla dużych energii impulsów w grę wchodzą jednak efekty nieliniowe i stan polaryzacji może nadal ewoluować.

Poco tyle zachodu? Otóż nasze małe urządzenie stworzone z kilku kawałków światłowodów i dodatkowego polaryzatora, który filtruje wychodzące ze światłowodów światło ma jedną kluczowe zastosowanie. urządzenie takie charakteryzuje się zależną od natężenia światła transmisją. Jest to właśnie taka cecha jakiej potrzeba by wprowadzić światłowodowy laser w reżim pracy impulsowej. Więcej na ten temat możecie przeczytać w Optics Letters.